Ošetrenie detí je našou srdcovou záležitosťou. Sme a vždy budeme v prvom rade mamy, a teda ku všetkým „našim“ detičkám pristupujeme tak, ako by sme chceli, aby pristupovali k našim deťom.

  • Komplexné intraorálne a extraorálne vyšetrenie vrátane röntgenových snímkov na včasné odhalenie kazu (prečítajte si : Zo zubára kamarát  )
  • Konzervačné ošetrenie, tj plomby (prečítajte si : Zubné ošetrenie u detí)
  • Ošetrenie kazu bez vŕtania – Hall technika, smart technika (prečítajte si : Keď to inak nejde)
  • Endodontické ošetrenie koreňových kanálikov
  • Pečatenie zubov
  • Ošetrenie detí so špeciálnymi potrebami (malé deti 1-2r, deti s poruchou autistického spektra, hendikepované deti)
  • Dentálnu hygienu a inštruktáž správneho čistenia (prečítajte si : Ako si zachovať zdravé zúbky)
  • V prípade potreby ošetrenie s premedikáciou, ošetrenie pod rajským plynom (Entonox) (prečítajte si : Ošetrenie pod rajským plynom) a v celkovej anestézii (prečítajte si : Celková anestézia)

My sa radi hráme…

 

Milá mamička a otecko !

Možno ste Vy alebo niekto z Vášho okolia mali v detstve traumatický zážitok zo zubného ošetrenia, sprevádzaný plačom, kopaním, držaním za ruky a za nohy, nasledovaný panickým strachom z ďalšieho ošetrenia. Takáto forma ošetrenia je pre nás neprípustná a sme odhodlaní urobiť všetko pre to, aby sa Vaše deti ku nám tešili a aby bolo zubné ošetrenie pre nich zábavným a absolútne netraumatickým zážitkom. Áno, dá sa to.

Na to, aby sa deti nebáli, je potrebné, aby sme sa stali kamarátmi a aby všetko, s čím sa stretnú v prvý deň, bolo príjemné. To sa, samozrejme, nedá docieliť, ak pri Vašej prvej návšteve príde dieťatko opuchnuté s troma boľavými zubmi.

Chceli by sme Vás preto poprosiť, aby ste s Vašim dieťaťom začali chodiť do ordinácie od útleho veku. Najvhodnejšie je to už po prerezaní prvého zuba. Samozrejme, že si nevytvoríme ešte dokonalý vzťah, ale detičky si zapamätajú postupne tváre, priestor a pocit, že sa cítia príjemne a v bezpečí s rodičom.

Netreba ich nijak zvlášť pripravovať, stačí povedať, že pôjdu pozrieť „tetu, ktorá počíta zúbky“. Povozia sa na televíznom kresle (predtým si objednajú rozprávku), zasvietime do úst „krtkovými okuliarmi“, osušíme zúbky „fénom“ a potom ich porátame „počítadlom na zuby“. Ak aj nájdeme nejaký kaz, pokiaľ to nie je akútne, pri tomto prvom stretnutí ho neošetrujeme. Dieťatko dostane nejakú odmenu a budeme sa tešiť nabudúce.

Nakoniec je tu tá najťažšia časť – a to chvíľa, keď už dieťaťu treba ošetriť kaz. Prípravu na ošetrenie nechajte na nás a doma používajte len „naše slová“.

Ako prvé sa zúbok „uspí“ „detským pivom“, ktoré je síce horné, ale spôsobí, že zub zaspí a nebude cítiť bolesť.

Následne sa naňho nasadí pršiplášť, aby zubokazy nešli do bruška a dieťatko nemuselo prehĺtať vodu.

Zúbok sa potom „sprchuje“ a následne „kefičkuje“. Nikdy nepoužívame slovo vŕtať.

Popri vŕtaní dieťatku rozprávame ako červíka naháňame, akú si už balí kufor, vankúšik aj škrečka a ako mu musíme ešte nájsť chvostík, aby ho neprišiel neskôr hľadať. Dieťa ani netuší a všetko je hotové. Nakoniec už len do zúbka dáme „dvierka“, aby sa červík nevrátil.

Takéto krásne ošetrenia sa dajú zvládnuť naozaj len za predpokladu, že nám dieťa dôveruje, lebo nás pozná a chodí k nám rado. Preto Vás veľmi prosíme, noste nám deti ukazovať často a včas. Nevieme sa ich dočkať!