Ešte v nedávnej minulosti sa zdravému mliečnemu chrupu nevenovala obzvlášť veľká pozornosť. Nakoľko mliečne zuby budú neskôr nahradené stálymi nástupcami, starostlivosť o ne sa nepovažovala za dôležitú a zubný kaz sa na zúbkoch často ani nespozoroval, prípadne sa ponechal – „Veď zub aj tak vypadne…“ V súčasnej dobe majú našťastie rodičia, ktorí o to majú záujem, dostatok informácií o tom, prečo je dôležité zabezpečiť dieťatku zdravé mliečne zuby.

Prečo sa starať o mliečny chrup?

Mliečne zuby sú mimoriadne dôležité pre dôkladné spracovanie potravy, ktoré je základom dobrého prospievania dieťatka. Stoličky u detí majú dlhé korene, ktorými obopínajú zárodky stálych zubov. Tento stav pretrváva až do 9-12 rokov, kedy sa tlakom rastu trvalého zuba korene mliečnych zubov postupne rozpadnú a vypadnú. Ak ale do tejto doby bude zúbok postihnutý kazom, infekcia sa cez korene mliečnych zubov môže dostať až k trvalým zubom a spôsobiť ich poškodenie. Kazy na mliečnych zuboch sa šíria veľmi rýchlo do zubnej drene a spôsobujú dieťatku bolesti a opuchy. Ošetrenie hlbokých kazov potom spôsobí dieťatku zbytočný traumatický zážitok. Často sa ošetrenie takéhoto zuba končí jeho extrakciou, čo je pre prítomnosť dlhých ešte nerozpustených koreňov náročné pre dieťatko aj lekára a je nasledované nežiadúcim posunom zúbkov a nutnosťou neskoršej liečby zubným strojčekom. Prítomnosť mliečnych zubov až do výmeny za stále je taktiež nevyhnutná pre správny vývoj tvárových kostívývin reči – formovanie jednotlivých hlások. V neposlednej rade deti s rozpadnutými prednými zúbkami sú často predmetom výsmechu ich rovesníkov, čo neprospieva ich psychickému vývinu. Poďme sa preto dnes pozrieť nato, ako zabezpečiť dieťatku od malička zdravé zúbky. Nie je to až taká veda.

Aby sa zúbok prerezal silný

Tehotné mamičky si musia uvedomiť, že mineralizácia dočasných zúbkov prebieha už medzi 3.-4. mesiacom tehotenstva, a teda keď sa bábätko narodí, mliečne zúbky – hoci sú ešte schované v kosti – majú už takmer svoju definitívnu podobu. Je preto dôležité, aby mala matka počas tehotenstva dostatočný prísun vápnika, fosfóru a hlavne vitamínu D. Zároveň si treba dať pozor na látky, ktoré by mohli proces mineralizácie zúbkov narušiť – napríklad tetracyklínové antibiotiká.

Mamička má v tehotenstve nárok na dve preventívne prehliadky. V prvom trimestri sa prvá prehliadka venuje matke – vyšetreniu jej ústnej dutiny a následnému ošetreniu. Druhá prehliadka v 3.trimestri je venovaná bábätku – matka dostane inštruktáž o vývine zubov, prerezávaní a jeho komplikáciách, hygiene mliečnych zúbkov a výživové odporúčania.

V rodine, kde sa čaká bábätko je veľmi dôležité znížiť kazivosť zubov na minimum. Každý člen domácnosti, ktorý je v styku s bábätkom – najviac samozrejme mamička – môže baktérie, ktoré sú zodpovedné za vznik kazu predať dieťatku. Stane sa to pri oblizovaní lyžičky, ktorou sa dieťa kŕmi, cumlíka alebo nato stačí poriadna pusa. Ku kolonizácii zúbkov baktériami zodpovednými za zubný  kaz dôjde najčastejšie v období tzv. infekčných okien, kedy sa v ústach objavujú nové zúbky. Prerezávajúca sa sklovina je ešte nezrelá a preto je mimoriadne náchylná na pôsobenie vonkajších vplyvov. Prvé infekčné okno je okolo 6.mesiaca dieťatka, potom v 19.-31.mesiaci a okolo 6 rokov (2.infekčné okno), kedy sa prerezávajú prvé stále stoličky. V tomto období môže byť zdrojom infekcie už aj kazivý mliečny chrup samotného dieťatka.

Hoci po narodení dieťatka sa už mliečne zuby nemineralizujú, stále prebieha vývoj stálych zúbkov. Je preto naďalej veľmi dôležitý stabilný prísun minerálov a vitamínov. Najlepšiu službu v prvých mesiacoch života spraví materské mlieko, ktoré dodá dieťatku všetko potrebné pre to, aby sa trvalé zuby vyvíjali správne. Pokiaľ kojenie nie je možné, minerály musia byť suplemované umelým mliekom a neskôr samozrejme dodávané dieťatku v pestrej a vyváženej tuhej strave.

Ako vzniká kaz?

Zubný kaz je mikrobiálne ochorenie, ktoré vzniká narušením zubnej skloviny kyselinami, ktoré sú produktom baktérií prítomných v zubnom povlaku. Tieto kyseliny vytvoria baktérie spracovaním sacharidov z potravy. Je teda absolútne zásadné, že kaz nemôže vzniknúť bez dvoch vecí – baktérií v mikrobiálnom povlaku a sacharidov, ktoré tieto baktérie spracujú. Nevyhnutné v prevencii kazu je preto eliminovať oba tieto faktory, prípadne ak z nejakého dôvodu nemôžeme odstrániť jeden, musíme sa to snažiť nahradiť odstránením toho druhého. Jednoducho povedané – ak sa napríklad dieťatko, ktoré už má zúbky, vyžaduje v noci často kŕmiť, nesmú byť v ústach prítomné baktérie, ktoré by mliečny cukor spracovali na kyseliny, teda musí mamička zabezpečiť dieťatku výbornú hygienu. A zase opačne – ak nie sme schopní dieťatku dostatočne očistiť zúbky, musíme sa aspoň snažiť neposkytnúť baktériám materiál na výrobu kyselín – čiže sacharidy.

Umývanie zúbkov malých detí

Po tom, čo sme si vysvetlili mechanizmus vzniku kazu, je už samozrejmé, že zúbky treba čistiť okamžite od prerezania. Pestovanie návyku k ústnej hygiene je rovnako dôležité ako kŕmenie a prebaľovanie a zabezpečiť ho môže len rodič. Za stav chrupu malého dieťatka sú teda zodpovední len a len rodičia. Často mamičky prídu s pokazenými zubami u dieťatka a tvrdia, že sú to lámavé zuby s defektnou sklovinou, ktoré sa takéto už prerezali. Pravdou však je, že zub od prerezania rástol určitú dobu a pokiaľ už ako maličká hlavička trčiaca z ďasna nebol kvalitne čistený, pokým sa prerezal celý, bol už pokazený. V období, keď zub ešte len prerezal je dobrým nástrojom navlhčená gáza, ktorou sa dá zúbok otrieť a umyť zároveň. Ako náhle dieťatko trochu podrastie, najlepším nástrojom na očistenie maličkých mliečnych zúbkov je dospelácka jednozväzková tzv. “single“ kefka. Tou sa dá už malému bábätku očistiť každý zúbok zvlášť bez toho, aby sa traumatizovalo ďasno. Na čistenie takto malých zúbkov sa nemusí používať pasta ani iný podporný prostriedok, stačí len narušiť lepivý povlak na každom zúbku. Rodičia sa často sťažujú nato, že si dieťatko zuby očistiť nechce dať a tak to po čase vzdajú. Je prirodzené, že malému dieťaťu je táto činnosť určitým spôsobom nepríjemná. Rovnako ako ale dieťatko nenecháme v pokakanej plienke, hoci sa mu nepáči, že mu ju meníme, nemôžeme mu ani na zúbkoch nechať povlak a zuby mu musíme očistiť aj napriek tomu, že si občas poplače. Ide o veľa.

S rastúcim vekom si dieťatko postupne získava návyk, že si každý deň musí zúbky očistiť. Pozitívny príklad rodičov, ktorí si ráno a večer čistia zúbky s ním, je tá najjednoduchšia zbraň. K dispozícii je množstvo detských zubných kefiek, stále však platí, že rodič musí zúbky dočistiť jedenkrát denne jednozväzkovou kefkou minimálne do desiatich rokov dieťaťa. Do tohto veku nemôže nechať hygienu zúbkov len na dieťa. Je dobrým zvykom, aby najprv dieťatku očistil zuby rodič a až potom si dieťa čistilo samé, nakoľko dieťatko udrží pozornosť oveľa kratšiu dobu ako dospelý.

Pokiaľ sa rodičom nedarí očistiť zúbky klasickou kefkou, k dispozícii sú na trhu elektrické sonické kefky. Netreba si ich mýliť s elektrickými kefkami, ktoré vykonávajú rotačný pohyb a týmto nežiadúcim pohybom môžu traumatizovať krčky a poškodzovať ďasná. Sonické kefky fungujú na princípe vibrácie, ktorou narušia povlak, ktorý sa inak nedarí odstrániť. Sú mimoriadne vhodné u detí, ktoré majú lepivý povlak v dôsledku nadmernej konzumácie sladkých nápojov, zníženej tvorby slín či dehydratácie. Vyrábajú sa v súčasnej dobe s rôznymi obrázkami a dizajnami, ktoré taktiež pomôžu dieťatku získať si pozitívny vzťah k čisteniu zubov.

Približne v štyroch – piatich rokoch sa tlakom rastu trvalých šestiek uzavrú medzery medzi mliečnymi zubami, čo dáva príležitosť vzniku medzizubnému kazu. Tento kaz je veľmi zákerný, nakoľko ho v ústach nie je v jeho počiatku vidno a dá sa odhaliť len na rontgene. Keď už rodičia v zube uvidia dierku, obyčajne už nie je vzhľadom k veľkému nervu u dieťaťa možné ho klasicky ošetriť. Je preto nevyhnutné, aby rodičia k hygiene zúbkov v tomto veku pridali medzizubnú niť.

K dispozícii je na trhu veľa doplnkov hygieny v podobe zubných pást a vôd. Doplnky ich nazývam preto, že na hygienu dieťaťa nie sú vôbec nevyhnutné. Ak dieťatku zubná pasta nechutí, nemusí používať žiadnu. Základom je mechanicky narušiť povlak. Ak sa rodič rozhodne dieťatku umývať zuby aj s pastou, musí si dať pozor na maximálne množstvo fluoridov. Detské zubné pasty pre najmenšie deti by nemali prekročiť množstvo 250 ppm a ich množstvo na kefke by nemalo byť väčšie ako malý hrášok. V prípade takto malého množstva nevadí, ak dieťa pastu prehltne. Sporné je užívanie zubných vôd u detí. Pokiaľ sa ešte nenaučili vypľúvať, ich použitie je absolútne nevhodné. V staršom veku – ak chcú napríklad používať vodu, lebo ju používajú rodičia, sú k dispozícii ústne vody pre deti. Z praktického hľadiska ale majú v hygiene veľmi malý význam. Pokiaľ je na zube povlak, účinné látky sa k zubu aj tak nedostanú. A naopak – pokiaľ je povlak starostlivo odstránený, zubný kaz nemá šancu, a to bez ohľadu či použijeme zubnú pastu a vodu alebo nie.

Nenakŕmiť baktérie

Druhou zbraňou, ako zabrániť vzniku kazu u detí, je neposkytnúť baktériám žiaden substrát, z ktorého by mohli vytvoriť kyseliny.

Typickým kazom, z ktorého vzniku na prvom mieste viníme výživu je tzv.kaz ranného veku, ktorý sa nachádza na horných predných zúbkoch. Tento typ vzniká vtedy, keď je v ústach dlhú dobu tekutina obsahujúca sacharidy v akejkoľvek podobe. Je preň charakteristické, že sa vyskytuje na horných zuboch, nakoľko dolné sú obmývané slinami z vývodov slinných žliaz. Touto sladkou tekutinou môže byť mlieko (materské i umelé), ovocné šťavy, džúsy, sladený čaj. Tieto kazy sa nazývajú aj medové kazy, nakoľko boli v minulom období spôsobované predovšetkým medom, ktorým potierali mamičky deťom cumlíky. Čím dlhšie a častejšie sú baktérie v styku so zdrojom cukru, tým dlhšie sú zuby v styku s kyslým prostredím, ktoré tieto baktérie vytvoria a tým je vyššia šanca na vytvorenie kazu.

Čo teda môže mamička urobiť pre to, aby bol chrup jej dieťaťa v ohrození čo najmenej? V rannom veku sa dieťatko požaduje kŕmiť často a to aj v noci. Zubní lekári radia po jednom roku veku dieťatka postupne sa pokúsiť naučiť ho v noci spať a v prípade prebudenia mu dať vypiť čistú vodu. Patrila som tiež medzi týchto lekárov, kým sa mi nenarodila dcérka, ktorá mi rýchlo vysvetlila, že ak sa pokúsim jej prsník vymeniť za vodu, do týždňa ma dajú susedia vysťahovať. Samozrejme, že je správne postupne naučiť dieťatko, že sa v noci spí, nakoľko aj malé brušká si musia v noci oddýchnuť. Každé dieťa je však individuálne a každé nato potrebuje svoj čas. Nehovoriac o tom, že nie každé dieťatko je rodený papáč. U dojčiatok, ktoré majú s jedením problémy, je mama často rada, že sa jej podarí nájsť potravinu, ktorú je dieťatko ochotné zjesť a to, koľko obsahuje cukru je často pre ňu v danej chvíli nepodstatné. V tomto rannom období preto matke neostáva nič iné, než výživový faktor nahradiť tým prvým krokom – dokonalou hygienou.

Oveľa ľahšie sa výživa uplatňuje v prevencii kazu u starších detí. Ideálny prípad je obmedziť dieťatku príjem cukru na minimum. Ak už dieťa sladkosti konzumovať musí, je vhodné, aby tak robilo naraz – napríklad na obed po hlavnom jedle. Keď sa vrátime k mechanizmu vzniku kazu, je dôležité, aby boli baktérie v styku so sacharidmi čo najmenší časový úsek. V praxi teda päť veterníkov ako dezert po obede urobí menšiu škodu, než sústavné pojedanie cukríkov – hoci po malých množstvách, ale po celý deň. Sladkosť môže dostať dieťa ako odmenu za to, že pekne spapalo obed, nie ako samostatné jedlo napríklad na desiatu. Na tú je ďaleko múdrejšie dať dieťatku surové ovocie či zeleninu, ktorá je nielen výživnejšia a zdravšia, ale dieťatko si týmito abrazívnymi potravinami odstráni zo zúbkov povlak. Nie nadarmo je známe, že domorodci v džungli nemajú kazy. Jednak nemajú k dispozícii sladké potraviny a jednak si žutím listov a konárikov permanentne narúšajú zubný povlak a v podstate si čistia zuby. Sladkosti sú tým viac kariogénne, čím sú viac lepivé. Keksík, ktorý sa zo zuba odplaví s prvou slinou je preto lepšia voľba, ako karamelka, ktorú si dieťatko vyťahuje zo zuba ešte na druhý deň.

Veľmi dôležité je dať si pozor na sladené nápoje a ovocné sťavy. Hlavne deti vyššieho veku zvykneme často vídať s fľaškami so sosákom, z ktorých si po malých množstvách raz za 20 minút cucnú a permanentne tak spôsobujú v svojich ústach kyslé prostredie. Ak už dieťa musí piť sladké nápoje a džúsy, je vhodné čo najskôr naučiť dieťa piť z pohára či hrnčeka, čo mu neumožní sústavné popíjanie. Kyslé prostredie, ktoré vznikne po vypití takéhoto nápoja je ideálne zneutralizovať následne vypláchnutím alebo vypitím vody. Najvhodnejším nápojom pre staršie deti je čistá voda a pokiaľ rodič na ňu dieťa navyká od malička a neposkytne mu sladené nápoje ako alternatívu, dieťa nemá dôvod si ich pýtať.

V snahe zabrániť tomu, aby sa dieťatku vytvoril kaz, rodičia mylne po konzumácii kariogénnej stravy pošlú dieťa si umyť zuby. Musíme si uvedomiť, že zuby sú v danej situácii už v pôsobení kyselín a mechanickým tlakom na naleptané zuby ich môžeme ešte viac poškodiť. Logicky preto viac pomôže, ak si dieťa umyje zuby predtým, než ide konzumovať sladké a na zuboch preto nebudú prítomné baktérie, ktoré by spracovali prijatý cukor. Ak chcú rodičia nejak po konzumácii sladkého malým zúbkom pomôcť, treba vždy poslať dieťa si vypláchnuť ústa čistou vodou, prípadne mať vždy po ruke fľašu s vodou na pitie.

Pomoc u zubára

Za stav chrupu dieťatka je zodpovedný jeho rodič. On má v moci zubnú hygienu a výživu dieťaťa. Zubný lekár na pravidelných preventívnych prehliadkach môže detským zúbkom čiastočne dopomôcť k tomu, aby sa kazili menej, ale aj na túto prehliadku musí dieťatko doviezť opäť len rodič. Začiatočný kaz je u detí vidno len na rontgenových snímkoch a ak sa takýto kaz zachytí včas, je možné ho zvládnuť len zlepšením medzizubnej hygieny a zvýšením množstva floridov. Každý stomatológ, ktorému záleží na tom, aby dieťatko nebolo zbytočne vystavované vŕtaniu zubov, preto odporúča zhotoviť prvé záhryzové snímky už deťom okolo štyroch rokov veku. Na zvýšenie odolnosti zubov voči kazu je na čistých zuboch možné využiť lokálnu floridáciu a zuby so zvýšeným rizikom kazu je možné ošetriť pečatením či preventívnou výplňou. O týchto metódach si však povieme nabudúce. Faktom totiž ostáva, že ten najdôležitejší boj so zubným kazom u detí sa deje doma v rodinnom kruhu.